Od czerwca 2021 roku co sobotę odbywać się będzie Jarmark lokalny „izeRYNEK”. Na dzidzienicec Stacji Kultura znajdującej się na terenie dawnego Dworca Kolejowego w Świeradowie-Zdroju zapraszamy w każdą sobotę od godz. 8:00 do 14:00.
12 czerwca odbył się inauguracyjny Jarmark lokalny „izeRynek”, który zapoczątkować ma regulanie odbywające się w tym miejscu spotkania z rękodziełem oraz dobrami wszelakmi. „izeRynek” odbywać się będzie przy ul. Dworcowej 1 w Świeradowie-Zdroju.
Plac handlowy podzielony jest na dwie strefy. Miejsca w strefie „Izerskie Cuda” przeznaczone są dla lokalnych artystów, rękodzielników, producentów, wytwórców oraz rolników. Na ich stoiskach można nabyć przepiękne wyroby artystyczne ozdobne, takie jak witraże, czy ceramiczne aniołki oraz sztukę bardziej użytkową jak bużuteria, świece z prawdziwego wosku w najróżniejszych kształtach oraz ceramiczne kubki i zestawy filiżanek z podstawkami. Nie brakuje również wyrobów z wełny: niezwykle oryginalnych swetrów i sukienek z modnego dziś trendu wolnej mody (ang. slow fashion).
Miłośnicy slow food znajdą tam prawdziwe, pszczele miody, a w niektóre weekendy gościnnie również pyszne musy owocowe i owocowo-warzywne Dżemster oraz Dolnośląskiego Grzańca (bezalkoholowego), którego niektórzy karkonoscy górale mogą kojarzyć z Jarmarku Bożonarodzeniowego w Jeleniej Górze. Produkty te zostały w 2020 roku nagrodzone w Czechach pierwszym miejscem w konkursie Polsko-Czeskim na regionalny produkt spożywczy wygrywając z czeskim piwem.
Na Jarmarku „izeRynek” znajdziecie również wyskokiej jakości oliwy i oleje i przetrowy z czarnego czosnku.
Druga strefa nazwana „Dobra wszelakie” to miejsce dla wystawców oferujących inne towary. Tam znajdziemy głównie odzież, obuwie oraz namiastkę wyprzedaży garażowej.
– Pragniemy, aby cotygodniowy Jarmark Regionalny „izeRYNEK” stał się miejscem nie tylko wymiany handlowej, ale również wymiany doświadczeń. W związku z tym zachęcamy do przesyłania nam swoich sugestii i jednocześnie prosimy o wyrozumiałość w początkowej fazie trwania projektu, kiedy wspólnie będziemy dopracowywać szczegóły techniczne informuje organizator, czyli MCKAiPG Stacja Kultury w Świeradowie Zdroju.
Pomysłowadwcą oraz koordynatorką wydarzenia jest Joanna Krajewska, która w Świeradowie Zdroju mieszka od niedawna.
– Przyjechałam tutaj znad morza, żeby skończy pisać powieść. I tak już tu z mężem zostaliśmy. – Tłumaczyła mi.
Jej powieść, Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich doceniły między innymi „Nowiny Jeleniogórskie”, największy tygodnik regionalny Dolnego Śląska.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie organizatora.